Rozwój roślin lądowych. Na tej wystawie można obejrzeć okazy skamieniałości roślinnych z całego świata.
Rozwój świata zwierzęcego Można tu poznać ciekawe skamieniałości zwierzęce (głównie bezkręgowce) pochodzące z całego świata.
Dokumentacja stratygrafii utworów skalnych Sudetów i ich przedpola uzupełniona dla porównania okazami z innych części Polski i świata. Na tej wystawie można obejrzeć przede wszystkim skamieniałości znalezione w Sudetach i na ich przedpolu, a także eksponaty z innych regionów Polski, Europy i świata.
Budowa geologiczna Sudetów i ich przedpola w układzie regionalnym. Można się tu zapoznać z różnorodnymi skałami budującymi Sudety i ich przedpole.
Jak powstają skały. Wystawa ta jest uzupełniona zastawem najczęściej spotykanych skał przeznaczonych do bezpośredniego oglądania.
Podstawy geotektoniki. Na trzech planszach przedstawione są tu podstawowe dane o budowie Ziemi, globalnych procesach geologicznych i współczesnych teoriach geotektonicznych. Ilustracją wystawy jest duży globus geologiczny, jeden z siedmiu w Polsce.
Masyw Ślęży - typowy zespół skał dla współczesnych rozważań globalnej geologii. Jest to wystawa autorska prof. Alfreda Majerowicza.